Drakiáda

23.11.2015 20:10

Běrunická drakiáda - 3.10.2015

 

    Máte objednaný vítr? To byla  nejčastější otázka, na kterou museli pořadatelé III. Běrunické drakiády odpovídat.  Obavy z bezvětří se nakonec ukázaly  jako liché a tak draci se mohli předvést v celé své kráse. Na startu drakiády se zaregistrovalo 62 dětí, pro které bylo jako vždy připraveno občerstvení a malá odměna za účast. Soutěžilo se opět o draka ŠIKULU, FEŠÁKA a nejdále letící papírovou VLAŠTOVKU. Letecké modely předvedl pan Novák, kterému však silný vítr znemožnil ukázat při letu svá největší letadla.

Počasí  se tento rok opravdu vydařilo a proto doufáme, že i příště se v takové pohodě a počtu opět sejdeme. 

 

HISTORIE LÉTÁNÍ DRAKŮ

První historické záznamy o dracích:

    Přestože sportovní a akrobatické pouštění draků zaznamenává prudký rozvoj teprve v několika posledních letech, lidstvo má s létajícími draky již mnoho zkušeností. Pouštění draků bylo poprvé zaznamenáno před více než 3000 lety v Číně. Za vynálezce draků jsou považováni čínští filosofové Mozi a Lu Ban, kteří žili zhruba v 5.století př.n.l. V této době již bylo lidstvu známé využití některých vhodných materiálů, které umožnily výrobu prvních draků, jako např. lehkého, ale pevného bambusu na konstrukci draka, nebo hedvábí na šňůry a látky. Draci ve staré Číně měli především náboženský a mytický význam, ovšem některé záznamy hovoří i o vědeckém využití, např. pro měření vzdáleností, zkoumání větru, komunikaci apod.  Někteří vědci se však na základě dochovaných kreseb domnívají, že draci byli využíváni již mnohem dříve na Indonéském soustroví Sulawesi. Nejstarší záznam o papírových dracích pochází z Číny teprve z roku 549 n.l. kdy bylo popsáno využití těchto draků k přenášení zpráv.

    V Asii, především však v Číně, Indii, Thajsku či Japonsku zakořenilo létání a draky tak hluboko, že se stalo součástí běžného každodenního života. Není neobvyklé vidět děti i dospělé např. o polední přestávce pouštět draka. Ať přijdete kamkoliv, vždy je na obloze uvidíte elegantně proplouvat vzduchem. Číňané věří, že pouštěním draka jsou ve spojení s duchy svých předků, není ale neobvyklé, že tento rituál se také přetransformoval do různých sportovních klání. Např. v Japonsku nebo Thajsku se odehrávají velmi populární souboje pro nás v exotickém sportu – ve sportovním bojování s létajícími draky. Hraje se na speciálním hřišti a cílem letu kolosů s bambusovou konstrukcí o velikosti kolem dvou metrů je omotat šňůru svého draka okolo soupeřova tak, aby musel přistát na straně hřiště soupeře.

    Ve srovnání s Asií se do Evropy draci dostali poměrně pozdě. První zmínky o dracích v Evropě se objevují někdy na přelomu 16. a 17. století v Anglii, Nizozemí a Itálii. Tehdy se konstruovali zejména kosočtvereční a šípovití draci a díky rovnému přímořskému terénu se pouštění stalo oblíbenou volnočasovou aktivitou.  

                                                                                                                              Zdroj: sportovnidraci.cz/historie draku