Halloweenská párty

23.11.2015 20:23

Halloweenská párty - 31.10.2015

Mohutný kříž, který se v sobotu ráno zjevil před Obecním domem v Běrunicích asi mnohé

překvapil. Ti pozornější, ale již věděli, že i do naši obce zavítal „Halloween“.

Celé akci předcházela dlouhá příprava a vlastní zdobení sálu trvalo celý týden.  Duší celého projektu byla  Monika Hollerová, ale ruku k dílu přiložili i ostatní hasičky a hasiči.

Halloweenská párty byla rozdělena na dvě části. Od 16:00 hod. se nejprve bavily děti a večer již parket patřil dospělákům.  Všichni si užili dobré zábavy a velkou odměnou pro pořadatele byla od návštěvníků slova chvály.

Svátek duchů

Halloween se slaví každý rok 31. října, je to směs starého keltského zvyku, katolických a římských náboženských rituálů a evropských lidových tradic, které spojil dohromady v průběhu času a vytvořil svátek známí dnes.

Halloween je svátek vycházející z keltské mytologie - keltyký svátek Samhaim. Pro kelty tento den představoval začátek roku.
Věřili, že v ten den mají duchové zemřelých možnost vyjít mezi živé.

A tak nosili různé masky, aby je duchové nemohli poznat.
Poté, co se římské impérium dostává v kontakt s keltskou kulturou, dochází k přejetí tohoto svátku.

Později došlo ke spojení s křesťanským svátkem – dnem všech svatých. V USA byla tato tradice obnovena a slaví se večer před dnem všech svatých, z anglického překladu pochází i tento název.

V 19. století Halloween začal ztrácet své náboženské zaměření, stával se spíš zaměřeným na děti.

Jak se dny zkracují a noci se stávají chladnější, lidé se mohou ještě těšit na průvody, kostýmy a děti na sladké dobroty, to vše je takový úvod do začátku zimního období.